Veteriner Viroloji Anabilim Dalı

Viroloji Anabilim Dalı; Milas Veteriner Fakültesi Klinik Öncesi Bölümler bünyesinde yer almakta olup bünyesinde 1 öğretim üyesi bulunmaktadır.
Eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında bölüm öğretim üyesi tarafından teorik ve uygulamadan oluşan Viroloji I ve Viroloji II dersleri verilmektedir. Derslerin içeriğinde öğrencilerimize virüslerle ilgili temel bilgiler, evcil ve yabani hayvanlarda hastalık oluşturan önemli virüs aileleri ve zoonotik virüsler hakkında güncel bilgiler verilmektedir.
Araştırma faaliyetleri çerçevesinde kısa sürede moleküler viroloji, hücre kültürü, virüs izolasyonu, viral hastalıkların teşhisi ve karakterizasyonuna imkan sağlayabilecek bir teşhis analiz laboratuvarı altyapısı kurulması hedeflenmektedir. Ayrıca rekombinant ve inaktif aşı üretimi için temel ar-ge çalışmaların yürütüleceği bir laboratuvarın da hayata geçirilmesi planlanmaktadır.
Bu süreçler ilerledikçe bölge hayvancılığının ve özellikle bölge ekonomisinde önemli bir yeri olan arı ve balık yetiştiriciliğinin sorunlarına yönelik çalışmalar yapılması anabilim dalının en önemli misyonlarından birisidir.