Milas Bilim Şenliği kapsamında kök hücre söyleşisi gerçekleştirildi

Tübitak 4007 Milas Bilim Şenliği kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi Dekanı aynı zamanda Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Artay YAĞCI “Kök Hücre ve Klinik Kullanım Alanları” konusunda gerçekleşen söyleşi ile liseli öğrencilerle buluştu.
Özel Özge Koleji toplantı salonunda Prof. Dr. Artay YAĞCI tarafından gerçekleşen söyleşide Kök Hücrelerin, doku yenilenmesini sağlayıp hasarlı organları iyileştirmesinin tıbbın geldiği en önemli aşamalardan biri olduğunu belirtti. Kök hücrelerin, farklılaşmamış hücre olmaları özelliğiyle, sınırsız sayıda çoğalabildiklerini ve bu sebeple farklı dokulara farklılaşabildiklerini ve bunun yanında yara iyileşmesi, kanser, omurilik yaralanmaları, tendon hasarları, cilt yenilenmesi, kas ve kemik hasarlarının tamiri ve sinirsel dokulardaki iyileşmelerle ilgili kök hücrelerin son derece etkili olduğunu, söyledi.
Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı söyleşide kök hücreler üzerine yapılan sunum ardından öğrencilerin soruları cevaplandı. Milas Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Rıza Kozak ve Özge Koleji Kurucu Müdürü Seyhun Melda Haktanır tarafından verilen çiçek takdimiyle program sona erdi.
 

Son Güncelleme Tarihi : 14.07.2021 11:09 Okunma Sayısı : 1185

Son Haberler