MİLAS VETERİNER FAKÜLTESİ BÜNYESİNDEKİ ATÇILIK VE BİNİCİLİK TOPLULUĞU TARAFINDAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE “ATLARLA İLK TEMAS ETKİNLİĞİ” DÜZENLEDİ.

Milas Veteriner Fakültesi bünyesindeki Atçılık ve Binicilik Topluluğu tarafından Dünya Engelliler Gününde Bodrum’da bulunan bir tesiste “atlarla ilk temas etkinliği” düzenledi.
 
Turgutreis Country Ranch Binicilik tesisi sahibi Yüksel Akkaya, Özel Sporcu Yüzme Antrenörü Yelda Gür ve Milas Veteriner Fakültesi Atçılık ve Binicilik Topluluğu öğrencileri işbirliği ile düzenlenen etkinlikte özel çocuklar atlarla tanıştılar.
 
Topluluk öğrencileri etkinlik sonrasında ata binme fırsatı yakaladılar ve Dr. Öğretim Üyesi N.Emre Gür’ün ata güvenli yaklaşım ve temel muayene yöntemleri konularındaki bilgilendirmelerini dinlediler.
 
Atların çok boyutlu ritmik hareketleri ve davranışları sayesinde engelli bireylerde yarattığı uyarımlarla duruş, denge, konsantrasyon ve kas kontrolünü, ayrıca duygusal bir bağ kurarak duygusal devinimleri de geliştirdiği bilinmektedir. Otizmli, fiziksel ve zihinsel engelli bireylerin at üstünde tedavi adıyla bilinen “Hippoterapi” yönteminin Milas Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulum aşamasında olan Atçılık Tesisinde uygulanması planlanmaktadır.
 

Son Güncelleme Tarihi : 05.12.2023 14:22 Okunma Sayısı : 205

Son Haberler